GMB
מ. פינק בע"מ
607968
התקשרו עכשיו
03-6320033

תקנות כיבוי אש ספרינקלרים

מבנים מחויבים להיות בנויים ומצוידים על פי תקנות בטיחות שונות ובהן תקנות כיבוי אש שמחייבות התקנת מערכות לגילוי ולכיבוי אש. זה נכון לבנייני מגורים כמו גם לבנייני ציבור ועסקים ושם זה חשוב במיוחד בגלל נפח התנועה והקהל שמגיע אליהם. במבנים רבים יש חובת התקנת ציוד כזה לא רק משום שהם מבנים ציבוריים אלא גם משום שיש בהם ציוד ומתקנים ופעילות כזאת שעלולה לגרום לדליקות בסבירות גבוהה, כך שעל כמה וכמה שהם מחויבים בשמירה על בטיחות אש.

חובת התקנת ספרינקלרים

לפני שבוחנים את חוק ספרינקלרים או תקנות כיבוי אש ספרינקלרים חשוב להתייחס לעובדה שבישראל יש פחות מודעות והתייחסות לכך. בחו"ל זה הרבה יותר נפוץ ומקובל ואין בניין משרדים או עסק או מפעל שאין בו מערכות כאלה, ורק בישראל משום מה סומכים על כך שלא יקרה שום דבר חמור. אמנם, זה נשען על כך שהיסטורית חלו פה פחות אסונות שנבעו מאש בהיקפים גדולים אבל היום ברור שככל שהטכנולוגיות ושיטות הבנייה בישראל משתכללות והמבנים הופכים להיות מורכבים יותר ועמוסים בציוד ובמתקנים שמגבירים את הסכנה, חשוב מאוד לבעלי עסקים ומבני תעשייה להיות מודעים לכך שאסון כזה הוא עניין של זמן. לא מומלץ לסמוך רק על חומרי הבנייה שהופכים להיות בטוחים יותר וחסינים מפני אש בחלקם, משום שיש עוד חומרים ומכשירים רבים שמתווספים לכל מבנה כזה, במיוחד אם הוא מבנה שמשמש לתעשייה או כעסק, ובכך מחייבים ערנות מוגברת והיערכות לכל מקרה של שריפה.

מהן תקנות כיבוי אש ספרינקלרים?

החוק בישראל מחייב התקנת ציוד לכיבוי אש בכל מקום כמעט, כולל בנייני מגורים רבי קומות, אבל זה לא תמיד מיושם כהלכה וזה בדיוק מה שמעורר דאגה. תקנות כיבוי האש נחקקו בחוק שנקרא תקנות שירותי הכבאות (ציוד כיבוי בבנין מסחרי), תשל"ב-1971. תקנות אלה קובעות ראשית מהו בניין מסחרי – בניין שבו חדרי משרדים ועסקים שטעונים רישוי לפי חוק רישוי עסקים, חדרים בשטח עד מאה מ"ר שאינם טעונים
רישוי זה ויש בהם מחסנים בעלי טמפרטורת התלקחות מעל 100 מעלות, חדרים לשירותים טכניים וחדרי נוחיות. ציוד הכיבוי שמוגדר לפי חוק זה הוא כל ציוד, חומרים ומתקנים לכיבוי דליקות ולפי תקן ישראלי מאושר או אישור מפקח כבאות ראשי. תקנות כיבוי האש בישראל נחשבות למחמירות ביותר וכל בעל עסק או שטח ציבורי או למטרות מסחר או תעשייה מכיר את הפיקוח ההדוק של שירותי הכבאות שבלעדי הבקרה והבדיקות שלהם לא ניתן רישיון הפעלה או היתר כלשהו לפעילות. אנחנו מכירים אסונות שקרו כתוצאה מכך לא רק בגלל אי כיבוד תקנות כיבוי האש אלא גם בגלל חוסר התייחסות לבנייה נכונה עם נתיבי מילוט ואפשרות לקהל להימלט ולהינצל במקרים שונים.

תקנות כיבוי אש ספרינקלרים

מהו ציוד גילוי וכיבוי אש לפי חוק?

בבניינים מסחריים חייב להיות ציוד כיבוי אש ולשמור עליו במצב תקין שיעמדו בביקורות ובבדיקות תקופתיות של מפקחים. אם בעל העסק אינו מחזיק ציוד כבאות כזה כמו ספרינקלרים או מערכות לגילוי והתרעה על עשן ואש, רשות הכבאות רשאית וחייבת להורות על הוספת הציוד ולתקן ליקויי בטיחות שונים שאינם עומדים בתקנות כבאות האש בבניין. ציוד החובה שנדרש הוא מערכת אוטומטית לגילוי אש, חום או עשן ומערכת אוטומטית לכיבוי – ספרינקלרים – או באמצעות מים או קצף או אבקה וכל חומר תקני אחר. יש סוגים שונים של ספרינקלרים וכולם חיוניים כדי לתת מענה מיידי עד שיגיעו שירותי כיבוי האש. המערכות לגילוי והתרעה הן החשובות ביותר משום שהן אלו שמעניקות לאנשים את הזמן היקר שבו הם יכולים להימלט מאזור הסכנה ולברוח החוצה. מכאן נובעת גם החשיבות של תכנון נכון של הבניין כך שיש לא רק נתיבי מילוט ברורים ורחבים מספיק לכל נפח של קהל, אלא גם דלתות שנפתחות בזמן ומבלי להיתקע, ויש גם תקנות בטיחות ספציפיות לסדר הפעולות של מערכות כאלה בזמן שפורצת אש כדי שמערכות שונות בבניין יפעלו כסדרן.

מה עוד חשוב שיהיה בבניין מסחרי או תעשייתי?

מערכת לגילוי אש נותנת זמן התרעה יקר כדי להימלט. לאחר מכן, ספרינקלרים נותנים זמן יקר נוסף כשהם מתחילים לעכב את התפשטות האש עד שמגיעים כוחות כיבוי האש ומטפלים בשריפה. משום כך, סדר הפעולות שחייבת להיות במערכות כאלה מחייב גם התקנת מערכת קשר אלחוטי או קו טלפוני לכיבוי האש ואת זה עושים באמצעות חיבור מערכת התרעה מסודרת. הרי בזמן שריפה לא לכולם יש זמן להתחיל לטפל בטלפונים אלא חשוב יותר למלט אנשים ולפנות להם את דרכי היציאה מהבניין. יש גם מערכות שפועלות בזמן חירום כמו ניתוק חשמל במעליות או בחדרים מסוימים כדי שלא יגבירו את סכנת ההתלקחות, ומנגד הפעלת מערכות חירום נוספות כמו מערכות תאורה במסדרונות ובמדרגות כדי להתמצא וכדי להשמיע כריזה או אזעקה ולהזהיר אנשים גם במקומות מרוחקים או סגורים.

איזה ציוד אש נוסף חובה למצוא בבניינים מסחריים וציבוריים?

ציוד כיבוי אש בבניינים מסחריים כולל לא רק ספרינקלרים אלא גם צינורות לכיבוי אש שעומדים בתקן הישראלי המחמיר מבחינת החומר שממנו הם עשויים, החיבורים המתבקשים לברז כיבוי האש, מטפי כיבוי בכל קומה במקום מסומן וגלוי כדי שאפשר יהיה לגשת אליהם ולמצוא אותם לתפעול. כמובן שהמטפים חייבים להיות מלאים ותקינים. כמו כן, בבניינים גבוהים יש לפעמים גם מאגרי מים ומכלי מים שמיועדים לשימוש לכיבוי אש כאשר לא מספיק להתחבר לברז כיבוי האש העירוני. את כל אלה בודקים גם בבדיקות תקופתיות ובלי זה אי אפשר לקבל אישור תקין מרשויות כיבוי האש.

מהו תקן ספרינקלרים?

חוק התקנת ספרינקלרים מחייב התקנת מערכות כיבוי אש בבנייני מגורים מעל גובה מסוים ובנייני ציבור רבים בהם יש נפח תנועה משמעותי או פעילות שמגביר סיכון של דליקות, כמו בתי חולים, מעבדות, מפעלים, מרכזים מסחריים, חניונים ועוד. חובת התקנת ספרינקלרים קיימת משום שהיא יכולה לכבות דליקות קטנות ולעכב את הדליקות הגדולות מספיק זמן כדי לתת לאנשים להימלט. היא גם מקטינה מאוד את הנזק והתפשטות חומרים דליקים או רעילים במקרים של דליקות במעבדות ולכן היא חיונית לכל מבנה כזה. כל ויתור על ספרינקלרים מגדיל את הסיכון לאסון גדול באובדן חיי אדם ונזק עצום לרכוש שאפשר להימנע ממנו. תקן ספרינקלרים מתייחס לא רק להתקנה שלהם ולא רק לאופי הבניינים שבהם הם מותקנים אלא גם לדאגה לתקינותם ושמירה עליהם פעילים כל הזמן. קיימת חובת בדיקת מערכת ספרינקלרים שכפופה לאישור רשויות כבאות האש וללא זה אי אפשר לקבל לא רישוי עסק ולא רישיון כלשהו להמשך הפעלה. לא פעם מעכבים פעילות של מקומות מסחריים בדיוק בגלל זה ואי אפשר להתפשר על כך, מסיבות מובנות.

בדיקת מערכת ספרינקלרים

בדיקת מערכת ספרינקלרים היא חלק מבדיקות תכנון התקנה ותחזוקה של מערכות מתזים וכיבוי אש שנעשית באופן תקופתי על פי חוק. כל בדיקה כזאת מחייבת הוצאת דו"ח ליקויים לתיקון כדי לקבל אישור שהמערכות פועלות בצורה תקינה ואי אפשר להתפשר על כך. הבדיקות נעשות רק על ידי בודקים מוסמכים לכך שנותנים את האישורים ומפרטים את הליקויים שיש לתקן בתוך זמן מוגדר.

מ. פינק משווקת ספרנקלרים ע"פ תקנות כיבוי אש ספרינקלרים ומציעה שירותי תיקון ושירותי תחזוקה שוטפים – להבטחת פעילותם התקינה. בנוסף משווקת החברה ציוד משלים לכיבוי אש, שמיוצר על ידי החברות המובילות ועומד בכל התקנים הדרושים.

נציגי החברה עומדים לשירותכם וישמחו לספק לכם ליווי צמוד החל משלב תכנון רכישת הציוד ועד למתן שירותי תחזוקה שוטפים.ספרינקלרים הם אחד מאמצעי המיגון הטובים ביותר מפני התפרצות שריפה – להצלת חיים ורכוש בזמן חירום!

אולי יעניין אותך גם

תפריט נגישות