צרו קשר
 
*
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ציוד בטיחות חובה בכל מבנה

 
השימוש בביטוי "ציוד חובה" הוא משמעותי. לא מדובר בהמלצות לציוד כיבוי אש, אלא בתקנות של שירותי הכיבוי, שמחייבות כל עסק ומבנה ציבורי, על מנת לקבל רשיון להפעלת המקום. מכיוון ששריפות פורצות במקומות רבים ומגוונים, ומכיוון שאין לדעת מראש איפה וכיצד יפרצו, יש להכין כל מבנה למקרה חירום שכזה על ידי התקנת ציוד כיבוי והתרעה מפני דליקות ושריפות במבנה.

ההתייחסות לנושא היא בשני תחומים שונים: פינוי אנשים מהמבנה וציוד לכיבוי והתרעה מפני דליקות. את מדרגות החירום ודלתות החירום לשימוש בעת שריפה, יש לתכנן מראש בעת הגשת התוכניות לאישור לבנייה, ואילו את הציוד יש להתאים לפי אופי המבנה, שימושו ומספר האנשים שנמצאים בו. את ההוראות הללו מקבלים משירותי הכיבוי, ויש להקפיד על מילוין במלואן.
 

רשימת הציוד לכיבוי ולגילוי

 
להלן רשימה בסיסית של ציוד כיבוי אש, שיש להתקינו בכל מבנה ועסק (ומומלץ גם בבית הפרטי שלכם). את הבחירה הסופית ואת ההתקנה יש לעשות על פי הנחיות שירותי הכיבוי בלבד.


מטפי כיבוי – אלה נחשבים לעזרים הוותיקים בתחום, והם מגיעים בגדלים שונים, ומכילים חומרים שונים המסוגלים למנוע את התפשטות האש, ואף לחנוק אותה. מטפי כיבוי עובדים בשיטות שונות לרבות מטפי מים, מטפי קצף ומטפי גז. הבחירה נעשית על פי סוג העסק, והחומרים שנמצאים בו כגון חומרים דליקים, חומרי עץ ונייר, נוזלים דליקים וכיוצא באלה.
 
גלגלון וארון כיבוי – ארון כיבוי הוא ארון ייעודי, המכיל צינור כיבוי ארוך וגמיש. הארון מותקן בתוך המבנה ומחוצה לו. התקנה פנימית של ארון כיבוי נעשית ליד פתחי מילוט, כדי לאפשר שליטה על האש בעת פינוי האנשים מהמקום. הצינור מחובר לברז עם לחץ מים גבוה במיוחד.
 
גלאי עשן ואש – גלאי עשן ואש פועלים בטכניקות שונות לגילוי עשן או אש במבנים. בגלאי עשן ישנו חיישן, המזהה ריכוז עשן, וברגע שהריכוז עובר את הנורמה, הוא מתחיל לצפצף בקולי קולות.

ניתן לחבר גלאי עשן למערכות כריזה, לחייגן אוטומטי, לקצין הבטיחות או בעל העסק, לחברת השמירה של העסק וכדומה. במצב כזה ניתן לדעת על פריצת דליקה במקום גם בלילה, כשאין איש במבנה.
 
ספרינקלרים – מערכת זו משלבת גילוי וכיבוי אש. המערכת בנוייה מצינורות מים המונחים בתקרת המבנה או לאורך הקירות, כאשר בכל איזור מותקן מתז של מים. המתז עטוף בכוסית קטנה עם נוזל מיוחד, שמתפשט כאשר החום במקום עובר טמפרטורה מסויימת. כאשר הנוזל מתפשט עוד ועוד, הזכוכית מתנפצת ומפעילה את מפסק המתז, והמים מתחילים להשפריץ במקום, עוזרים בכיבוי האש ומונעים את התפשטותה.

יש מערכות ספרינקלרים, המשלבות התזת מים וקצף, ואלה מיועדות לכיבוי מוחלט של השריפה.
 

התקנת הציוד

 
עם ציוד לכיבוי אש לא משחקים, ממש כמו שעם אש לא משחקים. את רכישת הציוד והתקנתו הנכונה יש לעשות אך ורק עם חברות המתמחות בכך והפועלות על פי כל התקנים וההנחיות של שירותי הכיבוי.

על הציוד להיות חדש, ויש לקבל אחריות מלאה לתפקודו ולהתקנתו. את בחירת הציוד יש לעשות לפי הנחיות מכבי האש לכל עסק בנפרד.

 
 
 
 
 
 
 
השדות המסומנים ב-* הם שדות חובה
 
 
 
שם מלא *
 
*
 
 
 
טלפון *
 
*
 
 
 
אימייל
 
 
 
 
 
הערות
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
** לא נשתמש או נעביר את המידע האישי שלך