GMB
מ. פינק בע"מ
607968
התקשרו עכשיו
03-6320033

מערכות כיבוי אוטומטיות בלוחות חשמל

התפרצות שריפה מהווה את אחד ממצבי החירום השכיחים ביותר, אשר תוצאותיהם עלולים לבוא לידי ביטוי הן בנזקים משמעותיים לרכוש ובמקרים קשים, גם לנפגעים בנפש. מהסיבה הזאת, נעשים לא מעט מאמצים בכדי להתקין מערכות מתקדמות ואמצעים אשר ייעודם לסייע בכיבוי השריפה או במניעה של התפשטות האש – כאשר, כיום רוב המערכות מוכוונות לביצוע של פעולה אוטומטית (ללא התערבות יד אדם) – ועל ידי כך, למנוע או לצמצם במידה רבה נזקים.
מערכות כיבוי אוטומטיות בלוחות חשמל, מהוות את אחד מאותם האמצעים שחשוב להכיר ולהיות מודעים לפעולתן ולתועלות שלהן.
התקנת מערכות כיבוי אש בלוחות החשמל תאפשר במידת הצורך, כיבוי מהיר של השריפה ועצירה של התפשטות האש. כאמור, בכוחן של מערכות כיבוי אוטומטיות בלוחות החשמל למנוע נזקים משמעותיים לרכוש ואף להציל חיים – אבל, בכדי שכל אותן התועלות אכן יבואו לידי ביטוי בפועל, קיימת חשיבות גבוהה לבחור את המערכת בתבונה (ולוודא שהיא אכן עומדת בהנחיות ובתקנים הרלוונטיים), להקפיד על התקנה מקצועית ואיכותית ולדאוג גם לנושא התחזוקה השוטפת של אותה המערכת.

הקשר בין לוחות החשמל להתפרצותן של שריפות

כתוצאה מפעולתן והעומס הרב אשר מופעל עליהן, לוחות החשמל עלולים להתחמם במידה רבה ולייצר מצב של התפרצות שריפה (על פי נתונים מקורן של כחמישים אחוז מהשריפות הוא כתוצאה מקצר בלוחות החשמל).
הסכנה להתפרצות שריפה בלוח החשמל הינה גדולה יותר במבנים בהם הספק זרם החשמל הינו גדול – כאשר, זרם החשמל עובר דרך מוליך ועצם פעולת ההעברה גורמת למוליך להתחמם – עכשיו, כאשר מכבים את מקור צריכת החשמל, פעולה זו גורמת למוליך להתקרר ולהתכווץ.
במקרים בהם פעולה זו קוראת מספר פעמים ברצף, מצב זה עלול לגרום להתרופפות של חוטי המגע בלוחות החשמל, כך שבפעולות הבאות של חוטי המגע, הם ייצרו חום גבוה יותר – מה שעלול לגרום בסופו של דבר גם להתפרצותה של שריפה.
חשוב לזכור כי הצתה במערכת החשמל, עלולה לגרור התפשטות מהירה והתעצמות של השריפה, אשר אם היא לא תיעצר בזמן, יהיה מאוד קשה להשתלט עליה. מהסיבות הללו, החשיבות של התקנת מערכות כיבוי אוטומטיות בלוחות חשמל הינה גבוהה במיוחד וחשוב להשקיע את כל תשומת הלב והמחשבה בדרך לבחירת המערכת המתאימה.

אוטומטיות בלוחות חשמל

תקן כיבוי אש בלוחות החשמל

כידוע, לוח החשמל מהווה את אחד ממקורות הסכנה הגדולים והמשמעותיים ביותר להתפרצות שריפה. מהסיבה הזאת, החוק מתייחס לנושא זה בצורה מחמירה במיוחד, כאשר, במקרה בו פורצת שריפה, הפעולה הראשונה אותה חשוב לבצע היא להוריד את המפסק הראשי – אך כידוע, בפועל זה לא תמיד מתאפשר. המדור למניעת דלקות, ברשות הארצית לכבאות והצלה, יצא עם הנחיות מחמירות וברורות בנושא של גילוי וכיבוי אש בלוחות החשמל. כך יוצא, שבלוחות חשמל אשר הספקן הוא 63 אמפר ומעלה – חלה חובה להתקין גלאי בארון החשמל. בלוחות חשמל אשר הספקן הוא 80 אמפר ומעלה, נדרשת התקנה של גלאי, כמו גם התקנת מערכת ניתוק אוטומטי למפסק המזין. בלוחות חשמל אשר הספקן הוא 100 אמפר ומעלה – חלה חובה על התקנת 2 גלאים, התקנה של מערכת כיבוי אש בלוח חשמל והתקנה של מערכת לניתוק החשמל.*במידה ואתם לא בטוחים מה ההספק של לוח החשמל שלכם וכחלק מכך, מה אתם מחויבים להתקין, חשוב שתיוועצו עם חשמלאי מוסמך על מנת לקבל את אותו המידע.

הסוגים השונים של מערכות כיבוי אוטומטי בלוחות חשמל

כל מי שיתעניין כיום בנושא של מערכות כיבוי אוטומטיות בלוחות חשמל, עתיד לגלות 2 סוגים של מערכות שחשוב להכיר:

 מערכת כיבוי באמצעות 200 FM – מערכת כיבוי בלוח חשמל מהסוג הזה, כוללת מיכל חיצוני אשר בתוכו גז מסוג 200 FM – כאשר, משקלו של המכיל אמור להיות מותאם לנפח של הלוח. בנוסף, המערכת כוללת צנרת ייעודית לצורך פיזור הגז, חיישן לחץ, שעון לחץ ואת יחידת ההפעלה.בעת פעולת המערכת, נשלחת למעשה פקוד לניתוק ולפריקה של הגז בתוך לוח חשמל – לאחר פעולת המערכת יש למלא את המיכל מחדש. בהליך רכישת המערכת יש לוודא שהיא נבדקה ועומדת בתקנים הישראלים המחמירים.

 מערכת כיבוי באמצעות מחולל אירוסול – מערכת זו כוללת מיכל פנימי המותקן בתוך הלוח. מחולל האירוסול מופעל באופן אוטומטי בטמפרטורה שהיא מעל ל-70 מעלות צלזיוס.חשוב לציין, שאחר ההשתלטות על השריפה, ניתן לנקות באופן מהיר את החומר הנפלט ולשוב אל השגרה. בדומה למערכת 200 FM , גם מחוללי אירוסול מגיעים בגדלים שונים, כאשר הגדלים הנחשבים לנפוצים ביותר הם 60, 100 או 200 גרם. מערכת זו נחשבת לידידותית לסביבה מכיוון שהגז שבה אינו גורם לפגיעה באוזון. חשוב לציין כי מחולל אירוסול ניתן להתקנה בלוחות חשמל ממתכת בלבד. בהליך רכישת המערכת יש לוודא שהיא נבדקה ועומדת בתקנים הישראלים המחמירים (כמו לדוגמא, תקן ישראלי 5210 (.

כמובן, שיש לא מעט פרמטרים אשר אמורים להשפיע על בחירת מערכת הכיבוי המתאימה. ההמלצה היא לא להסתפק במידע או בפרטים הטכניים המוצגים לגבי כל אחת מאותן המערכות ולהיוועץ באיש מקצוע, אשר לאחר הבנת הדרישות, הצרכים והנתונים הטכניים השונים, יוכל להציע את המערכת הנכונה והמתאימה ביותר.

התקנת מערכות כיבוי אוטומטיות בלוחות החשמל

בכדי ליהנות מאותה מערכת כיבוי אוטומטית המקצועית, האיכותית והבטיחותית ביותר, קיימת חשיבות גבוהה להתאים אותה באופן פרטני ללוח החשמל, לוודא שמדובר במערכת איכותית העומדת בכל התקנים הרלוונטיים וכמובן, גם לוודא שהיא תותקן בצורה הטובה ביותר. מהסיבה הזאת, קיימת חשיבות גבוהה להכניס לתמונה חברה מקצועית ומנוסה, אשר מתמחה בתחום – בהליך בחירת החברה, יש לשים דגש על פרמטרים כמו: שנות הניסיון של החברה, שם ומוניטין בתחום, שירותים נלווים אותם היא מציעה וטיב השירות. כך שאם גם אתם תרים אחר חברה אשר תענה על כל אותן הדרישות ותציע עבורכם מערכות ברמה בלתי מתפשרת, תשמחו לגלות שאתם נמצאים בכתובת הנכונה.
חברת מ.פינק בע"מ ציוד ומערכות כיבוי אשר, מתמחה בשיווק והתקנה של ציוד כיבוי וגילוי אש ונחשבת כיום לאחת מהחברות הגדולות והמובילות בתחום. החברה מציעה בין היתר מערכות כיבוי אש בלוח חשמל אשר עומדות בכל תקנות כיבוי אש בלוחות חשמל המחמירות ביותר ומותאמות באופן פרטני לדרישות ולצרכים של המזמינים.
לקבלת פרטים נוספים או ייעוץ מקדים, מוזמנים ליצור קשר כבר היום עם החברה ונציג מקצועי מטעמה ישמח לעמוד לשירותכם ולהשיב על כל שאלה. לסיכום, באופן כללי ההמלצה היא להקפיד ולבחור מלכתחילה בלוחות חשמל איכותיים ועמידים אשר אינם נוטים להתחמם יתר על המידה. יחד עם זאת, ישנם מצבים שמאוד קשה למנוע ולכן, יש לדאוג ולהיערך אליהם בהתאם וכאמור, בעת הצורך להתקין מערכות כיבוי אוטומטי בלוחות החשמל, כמו גם מערכות נוספות, אשר ייעודן זיהוי מהיר של התפרצות השריפה וכמובן, נקיטה בפעולה מתאימה.
חשוב לציין שלצד בחירת החברה ומערכת הכיבוי האיכותית והמתאימה בנמצא, חשוב להקפיד גם על הנושא של תחזוקת המערכת – מה שיבטיח שקט נפשי בידיעה שאם חלילה יתפתח מצב חירום ותפרוץ שריפה בארון החשמל, המערכת תבצע את פעולתה בצורה המצופה ממנה.
 
חברת מ.פינק מתמחה בהתקנת מערכות כיבוי אוטומטיות בלוחות חשמל. הניסיון הצבור בחברה מאפשר לנו להתאים לכל לקוח את המערכת הנכונה והבטיחותית ביותר עבורו, נשמח לעמוד לרשותכם ולבצע לשביעות רצונכם.

תפריט נגישות