GMB
מ. פינק בע"מ
607968
התקשרו עכשיו
03-6320033

גלאי עשן - התקנת גלאי עשן ותחזוקה | מ.פינק

ציוד למיגון מפני שריפות באמצעות גלאי עשן

או לחצו ומלאו פרטיכם

גלאי עשן של מ.פינק

מ. פינק הוקמה כבר בשנת 1938, מתוך מטרה להוות קורת גג אחת שתחתיה ניתן יהיה לרכוש את הציוד המתקדם ביותר למיגון חללים סגורים מפני דליקות.

עם השנים התפתחה החברה והרחיבה הן את מגוון המוצרים שהיא משווקת והן את קשת הלקוחות שהיא משרתת, וכיום היא נחשבת לאחת החברות המובילות בתחום. זאת משום שכל המוצרים שתמצאו אצלנו עומדים בכל תקני הבטיחות והאיכות, ומספקים מיגון ברמה הגבוהה ביותר לכל חלל בכל גודל.

אם גם אתם מעוניינים במיגון המושלם לבית או לעסק שלכם – צוות המומחים שלנו ישמח לסייע לכם לבחור את הציוד המתאים ביותר לצרכים שלכם.

מזהה עשן

⚠️

גלאי העשן שלכם מצפצף כל דקה או תקול? התקשרו אליינו ונייעץ לכם לגבי רכישת גלאי עשן חדש ותקין. אל תקלו בזה ראש כיוון שגלאי עשן תקין יכול להציל חיים!

איך לבחור גלאי עשן

יש בשוק כמה סוגים של גלאים לאיתור של שריפות, ואופן הפעולה שלהם מעט שונה.

גלאי עשן משתמש ביינון או בטכנולוגיה פוטואלקטרית, והוא מזהה את החלקיקים שנמצאים בתוך העשן. הגלאי רגיש מאוד ולכן מתריע בשלב מוקדם מאוד של התפתחות האש, אבל מצד שני הוא לא מתאים למקומות שבהם יש הרבה אבק למשל כמו בתי מלאכה או קומות ייצור במפעל, או במקומות שבהם יש אדים ועשן כחלק מהעבודה היומיומית – למשל כמו במטבח.

הסוג השני הוא גלאי חום, אשר מתריע כאשר יש שינוי קיצוני בטמפרטורה. ניתן להתקין אותו במקומות שבהם יש הרבה אבק, אך הוא פחות מתאים לסביבות עבודה כמו מטבחים.

הסוג השלישי הוא גלאי להבה, והוא מתאים יותר לאזורים שבהם יש הרבה אבק ולכלוך או שינויי טמפרטורה.

את הסוג של הגלאי צריך להתאים לסביבה שבה רוצים להתקין אותו, כאשר גלאי לא מתאים יכול לגרום להתרעות שווא רבות, ומנגד לא בהכרח יאתר את השריפה בזמן. לכן חשוב מאוד לרכוש רק גלאי עשן עם אישור של מכון התקנים, ולקבל ייעוץ מקצועי טרם הרכישה. גם בנוגע לסוג ההתרעה יש מספר אפשרויות: צפצוף של הגלאי עצמו, חיבור למערכת בקרה מרכזית (מתאים במיוחד לעסקים ומבנים גדולים), או שילוב בין צפצוף ואור מהבהב – חשוב במיוחד בעבור כבדי שמיעה

איך לבחור גלאי עשן

ישנם מספר סוגים של גלאי עשן ונעמוד על הסוגים באופן כללי:

גלאי עשן עצמאי – גלאי עשן זה ניתן לקניה בטמבוריות או חנויות אונליין. כאשר אתם רוכשים גלאי עשן בצורה כזו, אנא וודאו כי מדובר בגלאי עשן העומד בדרישות מכון התקנים הישראלי. גלאי עשן מסוג זה ניתן להתקנה באופן עצמאי (ניתן להשתמש בעזרתן של הנדימן) ועובד על סוללות. יש לו חיווי בצורת נורה/כפתור בדיקה על מנת לדעת אם הסוללות עדיין מלאות או לא.

גלאי עשן המחובר לחשמל – הבעיה בגלאי העשן הפשוט העובד על סוללות היא שאם אתם לא בודקים אותו על בסיס שבועי או אפילו חודשי, יכול להיווצר מצב בו הסוללות יתרוקנו בלי שתשימו לב. לכן ישם גלאי עשן שניתן לחברם לתשתית החשמל בתקרה. עבור התקנה של גלאי כזה יש צורך בשירותיו של חשמלאי והמחיר של ההתקנה תלוי במיקום נקודת החשמל ובתשתית הקיימת. גלאי כזה הוא הרבה יותר בטיחותי ולרוב גם כולל סוללת גיבוי על מנת שיוכל לפעול גם בזמן של הפסקת חשמל לדוגמא.

גלאי עשן המחובר לאזעקה – גלאי עשן מסוג זה מחובר לאזעקה ומפעיל אותה ברגע של מקרה חירום, ולא מצפצף בעצמו. להתקנת גלאי עשן מסוג זה דרוש איש מקצוע אשר יידע לחבר את גלאי העשן למערכת האזעקה. ישנם גלאי עשן המתחברים לאזעקה באמצעות אפליקציה ייעודית.

המקומות המומלצים להתקנת גלאי עשן

גלאי עשן מסייעים לנו רבות בגילוי מוקדם של שריפות ובצמצום הנזק הנגרם בגללן. שריפות עלולות לגרום לנזק רב במידה ומאפשרים להן להתפשט, ולכן חשוב ביותר לגלות התפתחות שריפה במהירות האפשרית ולטפל בה בהקדם בכדי לצמצם את האפשרות שתתפתח לשריפה גדולה ומשמעותית. גלאי עשן הינם בעלי תפקיד מפתח בתהליך, והם מתריעים בפנינו על כל התפתחות שריפה אפשרית.

ההנחיות הכלליות הן למקם את הגלאי במרכז התקרה, או סמוך לכך ככל האפשר. חשוב למקם גלאי עשן בכל חדר, וכן במסדרונות ובחדרי מדרגות. במבנה שיש בו מספר מפלסים, חשוב להתקין את הגלאים בכל אחד מהמפלסים. לכל גלאי יש טווח גילוי מסוים, ולכן בחללים גדולים יש לעיתים צורך בהתקנה של מספר גלאים. צריך להרחיק את הגלאי ממזגנים ומאווררים, בגלל שהם יכולים להסיט את העשן ולפגוע ביכולת של הגלאי לפעול.לכל גלאי יש מערכת של בדיקה עצמית, וצריך לבצע אותה אחת לחודש כדי לוודא שהגלאי עדיין תקין ורגיש. הצטברות של אבק פוגעת ביכולת של הגלאי לעבוד, ולכן מדי פעם צריך לנקות ולשוב את האבק. גלאי עשן שעובדים על סוללות דורשים החלפה שלהן כאשר הן מתרוקנות. התקנה של גלאי עשן דורשת השקעה ראשונית, אך לאחר מכן הגלאים ישמשו אתכם למשך שנים רבות.

אנחנו ממליצים לפנות אלינו, אנשי המקצוע, על מנת לקבל ייעוץ והסברים מקיפים בנוגע לסוג הגלאים, ההתקנה והתחזוקה, כאשר ניתן גם לקבל שירות של תחזוקה תקופתית.

אז היכן מומלץ ביותר להתקין גלאי עשן?

בנוסף לאמור לעיל, המיקום בו נתקין את גלאי העשן משתנה בין אם זה בבית או בבית העסק. הנה כמה נקודות שכדאי לחשוב עליהן:

מסעדות: במקומות בהם נעשה שימוש קבוע באש וגופי חימום חמים ביותר, תמיד ישנו סיכון להתפתחות שריפה חמורה. מסעדות, עושים שימוש בכיריים גדולות, פלטות, מבערים, טאבונים וכלים רבים נוספים אשר עלולים לגרום להתפתחות שריפה ולכן חשוב ביותר להתקין את אמצעי הבטיחות הנדרשים לשם מניעת התפתחותה. גלאי עשן יכולים לסייע לנו בגילוי מוקדם של שריפות המתפתחות במטבח המסעדה, כך שנוכל לפנות את יושביה בהקדם ולטפל ביסודיות בשריפה.

אולמות אירועים: באולמות אירועים אנו רואים התאספות של כמות גדולה ביותר של אנשים במקום אחד, ולכן היווצרות שריפה באולמות אלו עלולה להיות חמורה ביותר ולהוביל לפגיעה בחייהם של אנשים רבים. כאשר אנו מתקינים גלאי עשן באולם אירועים, אנו משפרים את הסיכויים לפנות את יושבי האולם בטרם השריפה תתפתח, כך שנצמצם בצורה משמעותית את הפגיעה הפוטנציאלית בהם.

בתי קולנוע: גם בבתי קולנוע אנו רואים נוכחות של אנשים רבים, נוסף על שימוש במכשירים חשמליים רבים וכן במכשירים חמים. כמו כן, בבתי קולנוע אנשים פחות מודעים למרחש סביבם כאשר הם צופים בסרט, ולכן דרושה מערכת התרעה יעילה בכדי להודיע לאנשים על התפתחות שריפה ובכדי לפנותם בזמן ובהקדם האפשרי.

בבית: בדרך כלל מספיק להתקין שני גלאי עשן בבית: אחד במטבח ואחד במסדרון. אם יש לכם נקודה עיקרית נוספת בבית אז תשקלו להתקין בה גם גלאי עשן. אם אתן גרים בבית גדול או יותר מקומה אחת אז התקינו שני גלאי עשן לפחות בכל קומה בנקודות מרכזיות בבית. כמובן שאם מדובר על בית עץ או בניה קלה אז היינו ממליצים להתקין גלאי עשן בכל חדר.

גלאי עשן הוא מכשיר אלקטרוני המזהה נוכחות של עשן באוויר. הוא נועד להשמיע אזעקה חזקה כדי להתריע בפני דיירי הבניין על נוכחות פוטנציאלית של שריפה.

רוב גלאי העשן משתמשים בטכנולוגיה של יינון או פוטו-אלקטרי כדי לזהות עשן. לגלאי יינון יש כמות קטנה של חומר רדיואקטיבי המיינן את האוויר בגלאי, בעוד שגלאים פוטואלקטריים משתמשים במקור אור וחיישן כדי לזהות חלקיקי עשן.

גלאי עשן הם חיוניים לבטיחות אש בבתים ובבניינים. הם מספקים זיהוי מוקדם של עשן, ומאפשרים לאנשים לברוח במהירות ולהזעיק עזרה לפני שריפה מתפשטת, דבר שעלול להציל חיים ולמזער נזק לרכוש.

יש להתקין גלאי עשן בכל רמה של בית או בניין, כולל מרתפים ועליות גג. יש למקם אותם מחוץ לאזורי שינה וליד חדרי שינה. כמו כן, מומלץ להחזיק גלאי עשן המסונכרנים זה עם זה, כך שכאשר מופעלת אזעקה אחת, כל האזעקות בבניין נשמעות בו זמנית.

יש לבדוק את גלאי העשן לפחות פעם בחודש כדי לוודא שהם פועלים כראוי. זה כולל לחיצה על לחצן הבדיקה בגלאי כדי להפעיל את צליל האזעקה. בנוסף, יש להחליף את הסוללות לפחות פעם בשנה או לפי המלצת היצרן.

לחלק מגלאי עשן יש גלאי פחמן חד חמצני (CO) מובנים, אך גלאי עשן סטנדרטיים בדרך כלל אינם מזהים CO. רצוי להתקין גלאי CO נפרדים בבתים או בניינים שבהם יש מקורות פוטנציאליים לפחמן חד חמצני, כגון גז. מכשירי חשמל או מוסכים צמודים.

כן, ישנם סוגים שונים של גלאי עשן זמינים. שני הסוגים העיקריים הם גלאים יינון ופוטואלקטריים, המשתמשים בטכנולוגיות שונות לגילוי עשן. ישנם גם גלאי עשן ופחמן חד חמצני משולבים, כמו גם מערכות מחוברות המאפשרות למספר גלאים לתקשר זה עם זה.

תוחלת החיים של גלאי עשן משתנה בהתאם לדגם וליצרן. לרוב הגלאים יש מרווח החלפה מומלץ של 8 עד 10 שנים. עם זאת, חשוב להתייחס להנחיות היצרן הספציפי לגבי תוחלת החיים המומלצת של דגם גלאי עשן מסוים.

זכרו! גלאי עשן מציל חיים!

התקנת גלאי עשן אמינה ושירות מקצועי ✔️

צוות המומחים שלנו ישמח לסייע לכם בבחירת הציוד המתאים ביותר לצורכי המבנה, כולל מכירת והתקנת גלאי עשן.

תפריט נגישות