GMB
מ. פינק בע"מ
607968
התקשרו עכשיו
03-6320033

ספרינקלרים

תוכן עניינים

מהם מערכות כיבוי אש מסוג ספרינקלרים

ספרינקלרים, או מערכות מתזים, הם השילוב שבין מערכת לגילוי ואיתור שריפות וכיבויין. מערכת זו היא מתקן המורכב מצינורות, שבהם יש מים בלחץ גבוה, המגובים במשאבה לשמירת לחץ המים גם בעת השימוש במערכת.

בקצה של כל צינור מותקן ספרינקלר/מתז, שתפקידו לחוש בשריפה (בעליית החום במקום בו הוא נמצא), להפעיל את עצמו ברגע הגילוי ולדווח על השריפה לגורמים הנחוצים. הספרינקל/מתז מתיז את המים לכל עבר, ועל ידי כך עוזר בכיבוי השריפה במקום.

ספרינקלרים

התקנת ספרינקלרים (מתזים)

התקנת ספריקלרים חייבת להיעשות רק על ידי חברה מקצועית והעומדת בכל התקנים.מ.פינק מספקים ייעוץ, שיווק ושירותי התקנת ספרינקלרים לפי התקנים המחמירים ביותר! בין אם אתם רוצים לרכוש מערכת מתזים חדשה או לוודא את תקינות המערכת הקיימת, התקשרו עוד היום ונשמח לעזור!

כיצד מתקינים את מערכת המתזים/ספרינקלרים?

התקנת מערכת הספרינקלרים נעשית על פי הנחיות שירותי הכיבוי, וזה כולל את גודל המערכת, את פיזור המערכת במבנה, ואת רגישות המערכת לחום. את רוב הצינורות של המערכת מתקינים במקום מוסתר מהעין, כדי לא לפגום באסתטיקה של המקום, כאשר קצות הצינורות והמתזים בולטים לתוך חלל המבנה עצמו.

המערכת מחוברת למשאבה, השומרת על לחץ המים בצינורות כל עוד אין שריפה, והיא מופעלת באופן אוטומטי, כאשר המתזים מתחילים לפעול, ויש צורך להמשיך ולייצר את לחץ המים הנדרש לכיבוי יעיל.

כך עובדים ספרינקלרים

מערכת לכיבוי אש איננה מתייחסת אך ורק לצינור/גלגלון כיבוי אש, או מטפים אלא יש צורך במערכת שתזהה באופן מהיר ומיידי איום של שריפה. מערכת הספרינקלרים אמונה לעשות בדיוק את זה. כיצד זה עובד?

באופן עקרוני, בכל ראש של מתז מצוייה כוסית קטנה עם נוזל מיוחד, המתפשט כאשר החום במקום עולה. כאשר החום עולה מעל לטמפרטורה שנקבעה כטמפרטורת סף, מתפשט הנוזל עד לשבירת הכוסית. שבירת הכוסית מפעילה את המפסק של המתז, וזה מתחיל להתיז את המים.

התקנת ספרינקלרים מאפשרת גילוי האש עוד בשעת התחלתה, ומספקת מענה מיידי לכיבוי הדליקה. בנוסף, הפעלת המתזים מפעילה גם מערכת אזעקה המאפשרת את פינוי האנשים מהמבנה בעת תחילת הדליקה וכן חייגן אוטומטי, ששולח הודעה למערך כיבוי האש המקומי, לקצין הבטיחות של המקום, ואף לבעל הבית.


בצורה זו משמשת המערכת גם כמאתרת האש, גם כאמצעי לכיבוי וגם כאמצעי חירום להזעקת כוחות הכיבוי של מכבי האש.

חשוב לציין, כי כל מתז או ספרינקלר פועל באופן נפרד. כלומר, בעת הפעלת מתז אחד במקום מסויים לא יופעלו יתר המתזים במבנה באופן אוטומטי, אלא אם האש או החום הגיע גם אליהם, והכוסית שלהם נשברת כתוצאה מכך. הדבר שומר על הפעלה נקודתית של המערכת, ולא על הפעלה כוללת, העלולה להרוס חלקים שונים בבניין ללא צורך.

מהם היתרונות של מערכות הספרינקלרים?

  • מערכות מתזים אוטומטיות מאפשרות את גילוי האש, כיבוי האש וקריאה לכוחות הכיבוי המקצועיים בו זמנית.
  • הדבר מאפשר לאנשים במבנה לפנות את עצמם ללא צורך בהפעלת ציוד כיבוי, שאותו קשה להפעיל בתנאי לחץ, שבהם כל אחד חושב בעיקר על עצמו ועל חייו.
  • מבדיקות שנערכו, נמצא כי במקומות שבהם מותקנים ספרינקלרים ההיתכנות לפגיעות בנפש יורדות בכ 50 עד 60 אחוז לעומת מקומות שבהם הם לא מותקנים.
  • השימוש בספרינקלרים אינו הרסני יותר משימוש בכל אמצעי כיבוי אחר, והוא מאד יעיל לעומת כל אמצעי הכיבוי האחרים.

בעלי עסקים מחוייבים במתזים!

על פי החוק תקנות כיבוי אש ספרינקלריםכל עסק חייב בהתקנת ציוד למיגון בפני אש. כל עוד לא מותקנים בו המתקנים המתאימים שמטרתם לאפשר לנמצאים במקום להשתלט על האש ולנסות למנוע נזקים בלתי הפיכים – בעליו לא יכולים לקבל רישיון לפתיחת עסק.

אם אתם עומדים בפני פתיחת עסק חדש וזקוקים לציוד מיגון בפני שריפות – צוות המומחים שלנו ישמח לסייע לכם לבחור בציוד המתקדם והאיכותי ביותר, בהתאמה מדויקת לצורכי העסק שלכם.

אם אתם מנהלים עסק פעיל ובו מותקנים ספרינקלרים וציוד נוסף לגילוי אש ולכיבוייה –נשמח לספק לכם שירותי תחזוקה על ידי טכנאים מוסמכים ומנוסים, אשר יבטיחו שהציוד יהיה תקין ואם יגיע רגע האמת – יעבוד כשורה.

התקנה ותחזוקה של מערכות ספרינקלרים

מ. פינק משווקת מערכות ספרינקלרים מתקדמות ומציעה שירותי תיקון ושירותי תחזוקה שוטפים – להבטחת פעילותם התקינה. בנוסף משווקת החברה ציוד משלים לכיבוי אש, שמיוצר על ידי החברות המובילות ועומד בכל התקנים הדרושים.

נציגי החברה עומדים לשירותכם וישמחו לספק לכם ליווי צמוד החל משלב תכנון רכישת הציוד ועד למתן שירותי תחזוקה שוטפים.ספרינקלרים הם אחד מאמצעי המיגון הטובים ביותר מפני התפרצות שריפה – להצלת חיים ורכוש בזמן חירום!

ספרינקלרים הם אמצעי הגנה מפני אש המיועדים לשלוט או לכבות שריפות בבניינים. הם פועלים על ידי שחרור מים או חומרי כיבוי אחרים כאשר מגיעים לטמפרטורה מסוימת, בדרך כלל בתגובה לחום של שריפה.

ישנם סוגים שונים של ספרינקלרים, לרבות ספרינקלרים לצינורות רטובים (הנפוצים ביותר), ספרינקלרים לצינור יבש, ספרינקלרים קדם-פעולה, ספרינקלרים מבול וממטרי קצף. כל סוג מתאים לסביבות שונות ולצורכי הגנה מפני אש.

ספרינקלרים מותקנים בדרך כלל במבנים מסחריים, מחסנים, מתקנים תעשייתיים, בתי ספר, בתי חולים ובניינים רבי קומות. ניתן למצוא אותם גם בנכסי מגורים, במיוחד בבניינים חדשים יותר.

ספרינקלרים מופעלים כאשר הטמפרטורה בקרבתם עולה על סף שנקבע מראש עקב שריפה. כל ראש ספרינקלרים רגיש לחום בנפרד, ורק הממטרות הקרובות למדורה יופעלו, ולמזער בזבוז המים.

לא, מערכות ספרינקלרים מתוכננות עם ראשים רגישים לחום בודדים. רק הממטרות שנפגעו מהשריפה יופעלו, והשאר יישארו סגורים ולמנוע נזקי מים מיותרים.

בעוד שמתזים משחררים מים כדי לשלוט או לכבות שריפות, הם יעילים מאוד בבלימת שריפות במהירות. ברוב המקרים, נזקי המים הנגרמים על ידי ספרינקלרים קטן בהרבה מהנזק שייגרם משריפה בלתי מבוקרת.

ספרינקלרים יעילים מאוד בדיכוי שריפות. הסטטיסטיקה מראה שהם יכולים לשלוט או לכבות שריפות בלמעלה מ-90% מהמקרים, ולהפחית משמעותית את הנזק לרכוש ואת הסיכון לפציעות או מוות.

עלות התקנת מערכת ספרינקלרים יכולה להשתנות בהתאם לגודל ומורכבות הבניין. עם זאת, בטווח הארוך, עלות ההתקנה והתחזוקה מקוזזת לרוב על ידי הפחתת נזקי הרכוש והחיסכון הפוטנציאלי בביטוח.

כן, חוקי בנייה מקומיים רבים ותקנות בטיחות אש מחייבים מבנים או דיירים מסוימים להתקין מערכות ספרינקלרים. הדרישות הספציפיות עשויות להשתנות בהתאם לסוג הבניין ולתחום השיפוט המקומי.

כן, גלאי עשן ומערכות ספרינקלרים משרתות מטרות שונות. גלאי עשן מספקים התרעה מוקדמת על שריפה, ומאפשרים לדיירים להתפנות בבטחה, ואילו ספרינקלרים נועדו לשלוט או לכבות שריפות לאחר שהן התחילו.

במקרים רבים, ניתן להרכיב מערכת ספרינקלרים במבנה קיים. עם זאת, חיוני להתייעץ עם איש מקצוע מוסמך להגנה מפני אש כדי להעריך את ההיתכנות והדרישות לבניין הספציפי שלך.

כן, תחזוקה שוטפת חיונית להבטחת תפקוד תקין של מערכות ספרינקלרים. יש לבדוק, לבדוק ולתחזק אותם בהתאם להמלצות היצרן ולתקנות המקומיות.

כן, ישנן מערכות כיבוי אש חלופיות, כגון מערכות כיבוי אש בגז ומערכות מבוססות קצף. אלה משמשים בסביבות ספציפיות שבהן מערכות מבוססות מים עשויות שלא להתאים.

זכור, חיוני לבקש ייעוץ מאנשי מקצוע בתחום בטיחות האש ולציית לחוקי הבנייה והתקנות המקומיים כאשר שוקלים התקנה או תחזוקה של מערכות ספרינקלרים.

תפריט נגישות